-2,3

Ainaži

Laika apstākļu kontrasti Latvijā 29.-30. novembrī

Publicēts: 30.11.2012

Vakar dienā un šonakt ciklons no Dienvideiropas pakāpeniski virzījās uz ziemeļaustrumiem – tas sev līdzi nesa siltas gaisa masas, savukārt virs Ziemeļeiropas jau no nedēļas sākuma atrodas mazkustīgs anticiklons, kas izveidojies ļoti aukstās gaisa masās. Saskaroties šīm divām ļoti atšķirīgajām gaisa masām veidojās plašas mākoņu un nokrišņu zonas, kas skāra arī Latvijas teritoriju, sadalot to divās daļās:

  • Latgalē laika apstākļus noteica siltās gaisa masas – gaisa temperatūra vakar dienā un šonakt pieturējās +4...+6 grādu robežās un lija lietus; aizvadītajā naktī vietām pat stiprs;

  • Savukārt Vidzemē, kur gaisa temperatūra, sākot no ziemeļu rajoniem, jau nedēļas vidū pazeminājās zem 0 grādu atzīmes, valdīja ziemas laika apstākļi – sniga sniegs, slapjš sniegs, putināja, pa laikam tika novērots pat lietus, kas veicināja gan intensīvu sniega segas veidošanos, gan arī slapja sniega noguluma un apledojuma veidošanos.

30. novembrī plkst. 8:00 visbiezākā sniega sega bija Alūksnē – 23 cm, Lubānā – 18 cm, bet Priekuļos – 14 cm. Valsts vidienē – Kalnciemā bija izveidojusies 10 cm bieza sniega sega, savukārt Kurzemē – Kolkā 7 cm, Liepājā 5 cm – bieza sniega sega. Tātad teritorijas liekāko daļu, izņemot valsts dienvidaustrumu rajonus, šorīt klāj sniega sega. Šodien dienas laikā vēl turpina snigs, piemēram, Alūksnē līdz plkst. 10:00 sniega segas biezums palielinājās vēl par 3 cm. Saglabājas arī apledojums, vietām ledus kārtiņas biezums sasniedz 4 mm.

LVĢMC sinoptiskās situācijas analīze 29. decembrī (Latvijas laiks = UTC + 2 st.)

Sarkanā krāsā - siltā fronte, zilā krāsā - auksta fronte, violetā krāsā - oklūzijas fronte

EUMETSAT satelītu attēlu animācija par laika periodu

no plkst. 17:00 29. novembrī līdz plkst. 8:00 30. novembrī

Brīvdienās plašās intensīvo nokrišņu zonas no Latvijas atkāpsies uz ziemeļaustrumiem, sniegs, piekrastē arī slapjš sniegs un lietus vēl ir gaidāms, tomēr tā intensitāte nebūs tik liela, vairāk snigs Kurzemē, sevišķi ziemeļu rajonos, tomēr ļoti liels sniega segas pieaugums netiek prognozēts. No ziemeļrietumiem Latvijā ieplūdīs aukstāks gaiss, un gaisa temperatūra visā teritorijā naktīs pazemināsies zem 0 grādu atzīmes, sasniedzot -7 grādus naktī uz sestdienu, bet naktī uz svētdienu Vidzemes ziemeļos vēl par 2-3 grādiem zemāku temperatūru. Arī dienas laikā pieturēsies neliels sals, tikai jūras piekrastē temperatūra pakāpsies līdz 0...+2 grādiem.

Nākamās nedēļas sākumā nokrišņu Latvijā būs maz, pieturoties austrumu puses vējiem, saglabāsies neliels līdz mērens sals. Nākamās plašākās sniega mākoņu zonas Latviju sasniegs nedēļas izskaņā.