-2,3

Ainaži

Laika apstākļi 2012. gada jūlija 3.dekādē

Publicēts: 01.08.2012

Jūlija trešajā dekādē vasara izpaudās ar laika apstākļu dažādību. Dekādes vidējā gaisa temperatūra kopumā Latvijā bija 1,9 grādus augstāka par normu. Perioda sākumā vēl turpinājās vēss laiks – diennakts vidējā gaisa temperatūra bija 2 grādus zem normas un naktī  uz 23. jūliju Latvijas austrumu daļā termometra stabiņš noslīdēja pat līdz +6...+7 grādiem. Turpmāk kļuva arvien siltāks, līdz piedzīvojām šogad vēl nebijušu karstumu. 28. un 29. jūlijā diennakts vidējā gaisa temperatūra bija 7-8 grādus virs normas, bet dienā gaiss Latvijas lielākajā daļā sakarsa virs +30 grādiem, tādējādi daudzās vietās uzstādot jaunus konkrēto dienu konkrētajās vietās maksimālās gaisa temperatūras rekordus. Abās dienās viskarstākais laiks bija pie Daugavas ietekas Rīgas jūras līcī – Daugavgrīvas novērojumu stacijā maksimālā gaisa temperatūra sasniedza +33,1 un +33,7 grādus. Tropiski silta bija arī nakts no 28. uz 29. jūliju – tajā termometra stabiņš lielākoties nenoslīdēja zemāk par +19...+23 grādiem.  

Lietainam laikam mijoties ar sausu un saulainu, dekādes nokrišņu daudzums kopumā Latvijā bija 80% no normas ar teritoriālajiem kontrastiem no tikai 4% no normas Krāslavas novada Piedrūjā līdz ap 170% Latvijas vidienē – Mežotnē un Rīgā. Visvairāk lija dekādes pirmajās un pēdējās dienās. 30. jūlijā Rīgā, Mežotnē un Līvānu novada Sīļos nolija 37-48% no visa mēneša nokrišņu normas.

Augstā gaisa temperatūra un atmosfēras nestabilitāte veicināja ne tikai spēcīgu gubu-lietus mākoņu attīstību, kas deva stipras lietusgāzes un vietām arī iespaidīga lieluma krusas graudus, bet arī būtisku, lokāla rakstura, vēja pastiprināšanos. Brāzmās vētras un pat stipras vētras spēks vējam bija piekrastes teritorijās 28. un 29. jūlijā. Vislielāko ātrumu vēja brāzmas sasniedza Pāvilostā – šajā vietā jūlijā 25 m/s stiprs vējš tika reģistrēts pirmoreiz.