Kopš 2000. gada Lieldienas bijušas gan ar sniegu, gan ar vasarīgu karstumu; šogad tās būs dzestras un snigs sniegs

Publicēts: 13.04.2017

Laika apstākļi Lieldienās pēdējo 17 gadu laikā

Tā kā Lieldienas atsevišķos gados var būt no 22. marta līdz 25. aprīlim, arī laika apstākļi šajos svētkos gadu no gada var krasi atšķirties. Laika posmā no 2000. gada:

  • vissiltākās Lieldienas bija tieši 2000. gadā, kad Pirmajās Lieldienās gaisa temperatūra lielākajā daļā valsts paaugstinājās virs +20oC, Pāvilostā sasniedzot pat +25,7oC, vēsāks bija tikai Rīgas līča Kurzemes piekrastē;
  • visvēsākās Lieldienas 21. gadsimtā līdz šim bija 2012. gadā, kad Stendē gaisa temperatūra pazeminājās līdz -7,6oC;
  • visbiezākā sniega sega (53 cm) 2013. gada Lieldienu rītā tika novērota Alūksnē;
  • vislielākās vēja brāzmas un nokrišņu daudzums Lieldienās tika novērots 2001. gadā, kad Rīgā un Ventspilī maksimālās vēja brāzmas sasniedz 19 m/s ātrumu, savukārt Mērsragā nokrišņu daudzums bija 28 mm. Šajās Lieldienās visā Latvijā tika novērota arī sniega sega - Kalnciemā pat 32 cm.

Kopš 2000. gada aprīļa 2. dekādē Lieldienas ir svinētas 6 reizes, kurās vidējā gaisa temperatūra vidēji Latvijā ir bijusi no -0,1oC 2001. gadā līdz +13,4oC 2014. gadā. Lielākoties vidējā gaisa temperatūra Lieldienās šajā dekādē ir no +4,5oC līdz +8,6oC. Sniegs aprīļa 2. dekādes Lieldienās novērots tikai 2001. gadā.

 2017. gada Lieldienu brīvdienas gaidāmas dzestras, snigs arī sniegs

Tuvojas aprīļa vidus, mēneša pirmajā dekādē Latvijā atsevišķās dienās valdīja pat ļoti siltas gaisa masas, termometra stabiņam sasniedzot +15...+20 grādu atzīmes, tomēr Lieldienu brīvdienās un arī nākamajā darba nedēļā vēl valdīs dzestri, vien agram pavasarim raksturīgi laika apstākļi.

Vēl pirmajās divās brīvdienās (piektdien un sestdien) atmosfēras spiediens mūsu reģionā nedaudz paaugstināsies. Vējš būs lēns, un, lai gan dienas nebūs ļoti saulainas, tomēr arī nokrišņi gaidāmi ar mazu intensitāti un vien atsevišķos rajonos. Līdzīgi kā iepriekšējās dienās, kad vietām jau tika novērts arī slapjš sniegs un sniega graudi, arī šajās dienās līdz ar lietu valsts centrālajos un austrumu rajonos gaidāms arī slapjš sniegs un sniegs. Bet gaiss būs dzestrs - naktīs gandrīz visā Latvijā gaidāms sals 0…-5 grādu robežās, vien dažviet piekrastē temperatūra būs nedaudz augstāka, bet dienas laikā gaiss iesils tikai līdz +3…+8 grādiem.

Svētdien - Pirmajās Lieldienās - jau naktī Latviju šķērsos plaša un nokrišņiem bagāta mākoņu zona. Dzestrajā gaisa masā nokrišņi pakāpeniski pāries sniegā, no rīta valsts dienvidu daļā zemes virsmu varētu atkal klāt pat 5-7 cm bieza sniega sega, neliels sniegs un slapjš sniegs daudzviet Latvijā gaidāms arī Otrajās Lieldienās. Un sniega sega strauji šajās dienās arī nenokusīs, jo gaisa temperatūra aizvien vēl saglabāsies ļoti zema. Lai gan naktīs, debesis aizklājot mākoņiem, tā būs par dažiem grādiem augstāka nekā iepriekš, dienas būs pat vēl vēsākas, sevišķi Otrajās Lieldienās, kad maksimālā gaisa temperatūra visdrīzāk nepārsniegs +2…+4 grādus. Uzmanību, autovadītāji! Šādā situācijā uz ceļiem var veidoties apledojums, arī redzamība intensīvas snigšanas laikā svētdien būs pasliktināta.

LVĢMC prognozētā maksimālā gaisa temperatūra 14.-17. aprīlim

Pēc svētkiem tik intensīva snigšana vairs nav gaidāma, tomēr neliels sniegs un slapjš sniegs, kā arī sniega graudi vēl aizvien var tikt novēroti. Arī gaisa masu plūsma virs mūsu reģiona aizvien vēl saglabāsies no ziemeļu puses, tādēļ būtiska temperatūras paaugstināšanās nenotiks.